کورین پلی استر یا کورین اکریلیک

در این مقاله به بررسی انواع سنگ کورین که به دو نوع کورین پلی استر و کورین اکریلیک می باشد را بررسی می کنیم.

انواع سنگ کورین – کورین پلی استر یا کورین اکریلیک

قبل از اینکه انواع سنگ کورین را مطرح کنیم در ابتدا یادآور شویم که مواد اولیه سنگ کورین همواره یکسان نیست. سنگ کورین از ترکیب رزین + پرکننده ها ( فیلر ) تشکیل می شود.

تنها یک پرکننده (فیلر) معتبر داریم و آن الومینیوم تری هیدرات یا ATH است. اگر ماده ای غیر از ATH به عنوان فیلر استفاده شود آن سنگ دیگر کورین نیست.

بخش عمده ی مواد اولیه سنگ کورین را الومینیوم تری هیدرات (ATH) تشکیل می دهد. درصد ATH بین هر دو کورین اکریلیک و پلی استر یکسان است. این نوع رزین است که نوع کورین ما را تعیین می کند. رزین اکریلیک و رزین پلی استر.

آیا یکی نسبت به دیگری مقاوم تر است؟

در ارتباط با انواع سنگ کورین باید بدانید که تمام کورین ها ( ربطی هم به برند یا ترکیب مواد اولیه ندارد) خش بر می دارند.

ولی به طور کلی سنگ کورین پلی استر در برابر سنگ کورین اکریلیک نسبت به خش مقاوم تر است.

آزمایش های انجام شده نشان می دهد که مقاومت هر دو نسبت به آب جوش یکسان است و تا دمای 100درجه سانتیگراد را به خوبی مقاومت می کنند.

یکی از تفاوت های کورین اکریلیک و پلی استر این است که اکریلیک ها نباید جایی که حلال های ( استون، تینر و …) استفاده شوند ، مورد استفاده قرار گیرند. این مواد به سطح کورین اکریلیک آسیب می رساند. خوب است بدانید که سنگ کورین پلی استر در فضاهای مسکونی جایی که این مواد ممکن است استفاده شوند برتری دارند.

سنگ کورین پلی استر

همان طور که گفتیم سنگ کورین پلی استر نسبت به حلال ها و همچنین خش پذیری مقاوم تر است.

 

پلی استر نسبت به اکریلیک تردتر و شکننده تر است. البته بیشتر خطر شکنندگی در طول انتقال و ساخت اتفاق می افتد نه استفاده مشتری.

کورین پلی استر نسبت به اکریلیک ارزان تر است

اگر میخواهید همیشه سطحی بسیار درخشان و لاکچری داشته باشید مورد زیر را رعایت کنید

برای قرار دادن ظرف و هر چیز دیگری روی رویه کورین از رو انداز یا محافظ دیگری استفاده کنید. ولی لازم به ذکر است که در صورت خش هر نوع کورین با یک پولیش ساده مثل روز اول می شود.

سنگ کورین اکریلیک

اکریلیک خاصیت فرم دهی بهتری دارد.

یکی از نکات مهم در ارتباط با انواع سنگ کورین این است کار با کورین پلی استر مشکل تر از کورین اکریلیک می باشد. ( این مورد به سازنده ها و نصاب ها مربوط می شود نه استفاده کننده و مشتری نهایی)

در نهایت کورین پلی استر را انتخاب کنیم یا کورین اکریلیک

جهان کورین دارد به آرامی از پلی استر به اکریلیک می رود. 80 درصد از تولید کننده ها در حال حاضر اکریلیک تولید می کنند.

ولی این طور که به نظر می آید علت اصلی این تغییر مسیر تولید کننده ها و نصاب ها هستند نه مصرف کننده ها. زیرا همان طور که گفتیم کار کردن با کورین اکریلیک راحت تر است و قابلیت شکنندگی کمتر باعث می شود در هنگام حمل و استفاده کار تولید کننده راحت تر باشد زیرا از تولید کننده ها به خاطر وجود شکستگی ها بسیار شکایت می شود.ضمن اینکه کورین اکریلیک قیمت بالاتری دارد و سود بیشتری را به تولید کنندگان می رساند.

لازم به ذکر است که تولید کنندگان ایرانی کورین پلی استر تولید می کنند. کورین های اکریلیک وارداتی می باشد. یکی از علت های گران تر بودن کورین اکریلیک در ایران هزینه ی گمرک ، حمل و هزینه ی واسطه می باشد.

این هم باید بگوییم که به دلیل نیروی کار ارزان در ایران نصاب های کورین برای نصب کورین پلی استر پول بیشتری نمی گیرند. ولی باید به این موضوع اشاره کرد که بعضی از کورین های شرکت های ایرانی از کیفیت پایینی برخوردارند لذا حتما کورین ایرانی را با گارانتی و خدمات پس از فروش بگیرید.

در کل توصیه ما به شما در انتخاب بین انواع سنگ کورین این است که اگر دنبال کارهایی که کورین نیاز به خم دارد از کورین اکریلیک استفاده کرده و در صورت نبودن خم در کارتان از کورین پلی استر با کیفیت استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *